Stacje ładowania elektryków na lotnisku? – Stacje Ładowania Pojazdów Elektrycznych
03 cze, 20

Świat nam się skurczył i coraz więcej podróżujemy! Latanie samolotem przestaje być czymś zupełnie niezwykłym. To oczywiste, że podróżując na trasach międzynarodowych wybieramy transport lotniczy. Jadąc na wakacje, czy w podróż służbową do dalekiego kraju coraz rzadziej jedziemy samochodem. W ostatnich latach pojawiło się też dużo lotniczych połączeń krajowych. Mieszkańcy Gdańska czy Wrocławia podróżując do Warszawy coraz częściej pokonują tę trasę w chmurach. Ale jaki mają ze sobą związek latanie i stacja ładowania?

Jaki to ma związek z samochodami elektrycznymi i stacjami ładowania?

Skoro coraz częściej odwiedzamy Porty Lotnicze, chcemy przeanalizować na ile są one przyjazne Samochodom Elektrycznym. W jakich sytuacjach jedziemy na lotnisko samochodem? Generalnie sytuacje są dwie:

  • Wybieramy się w podróż lotniczą i zostawiamy swój samochód na parkingu lotniskowym, albo
  • Podwozimy lub odbieramy kogoś z lotniska.

Sporą grupą osób korzystających z lotniska są też pracownicy obsługi, ale nimi musimy się zająć analizując dostępność punktów ładowania w miejscach pracy. Dziś zajmijmy się podróżnymi.

Blisko czy daleko?

O ile z lotniska korzystają osoby mieszkające w jego pobliżu można założyć, że bateria naładowana w domu przed wyjazdem w drogę na lotnisko wystarczy nam na transfer „do” i potem „z” lotniska.
Zwróćmy jednak uwagę, że lotnisk wcale nie mamy tak dużo. Te z których korzystamy w Polsce obsługują ludność z dość dużego obszaru. Dla przykładu z lotniska we Wrocławiu bardzo często podróżują też mieszkańcy np. z Zielonej Góry, którzy do Wrocławia mają do przejechania blisko 150 km. Dla tych podróżnych brak możliwości doładowania samochodu w czasie kiedy stoi on na parkingowym lotnisku oznacza konieczność dodatkowego postoju w drodze powrotnej do domu. A szkoda bo samochód stał na parkingu wystarczająco długo by nawet ładowarką niewielkiej mocy naładować się do pełna.

Dla tych podróżnych stacja o mocy 7,4 kW lub 11 kW AC jest idealnym rozwiązaniem i wcale nie musi być ulokowana blisko terminala.

Wyjeżdżając na kilka/kilkanaście dni często akceptujemy fakt, że samochód będzie zaparkowany odrobinę dalej. W krajach zachodnich rozwinęła się nawet etykieta stacji ładowania na parkingach długoterminowych. Możesz kupić nawet specjalne etykiety informujące innych użytkowników samochodów o tym czy jesteśmy OK czy nie z tym, żeby odpiąć nasz samochód od ładowarki.

Proszę odbierz mnie z lotniska.

W przypadku osób odbierających lub odwożących bliskich na lotnisko sytuacja jest już inna. Ich samochód nie będzie stał długo na lotnisku. Z naszego prywatnego doświadczenia wynika, że gdy odbieramy kogoś z lotniska lub kogoś tam zawozimy na parkingu spędzamy od kilkunastu minut do maksymalnie godziny. Oczywiście zdarzają się opóźnienia i odwołane loty, ale nie będziemy tu skupiać się na sytuacjach sporadycznych. Kierowca elektryka w czasie do godziny chętniej zaparkuje bliżej terminala i chętniej skorzysta ze stacji Szybkiego Ładowania DC. Taka stacja pozwoli naładować baterie większości samochodów co najmniej do 80% w czasie do godziny.

Obraz idealny

Z punktu widzenia kierowców samochodów elektrycznych układ gdzie na parkingu przy terminalu lotniskowym stoją choć dwie stacje szybkiego ładowania, a na parkingu długoterminowym co najmniej kilka punktów ładowania AC wydawałoby się sytuacją optymalną.

…a jaka jest rzeczywistość?

Sami nie mieliśmy okazji odwiedzić wszystkich polskich lotnisk więc postanowiliśmy do nich zadzwonić. We wszystkich portach lotniczych zapytaliśmy o możliwość ładowania samochodu elektrycznego. Największym i niestety jedynym przyjacielem „Elektryków” okazał się Kraków. Tylko w Porcie Lotniczym w Krakowskich Balicach kierowca samochodu elektrycznego może skorzystać z ładowania. Lotnisko to jest wyposażone w dwie stacje szybkiego ładowania. BRAWO !
W Polsce mamy kilkanaście portów lotniczych obsługujących sporej wielkości kraj europejski. Na kierowców samochodów elektrycznych czekają na polskich lotniskach dwie ładowarki (obie w Krakowie).

Jaka stacja ładowania najlepsza?

Jeśli zarządzasz Lotniskiem , Portem Dworcem lub innym podobnym miejscem i wiesz już musisz wyposażyć swoje parkingi w stacje ładowania chętnie pomogą Ci specjaliści ze stacjeladowania.com , którzy na podstawie krótkiej rozmowy dobiorą najlepsze rozwiązanie i poprowadzą przez proces montażu stacji.