Stacja ładowania
Świat nam się skurczył i coraz więcej podróżujemy! Latanie samolotem przestaje być czymś zupełnie niezwykłym. To oczywiste, że podróżując na trasach międzynarodowych wybieramy transport lotniczy. Jadąc na wakacje, czy w podróż służbową do dalekiego kraju coraz rzadziej jedziemy samochodem. W ostatnich latach pojawiło się też dużo lotniczych połączeń krajowych. Mieszkańcy Gdańska czy Wrocławia podróżując do Warszawy coraz częściej pokonują tę trasę w chmurach. Ale jaki mają ze sobą związek latanie i stacja ładowania?
Skoro coraz częściej odwiedzamy Porty Lotnicze, chcemy przeanalizować na ile są one przyjazne Samochodom Elektrycznym. W jakich sytuacjach jedziemy na lotnisko samochodem? Generalnie sytuacje są dwie:
- Wybieramy się w podróż lotniczą i zostawiamy swój samochód na parkingu lotniskowym, albo
- Podwozimy lub odbieramy kogoś z lotniska.
Sporą grupą osób korzystających z lotniska są też pracownicy obsługi, ale nimi musimy się zająć analizując dostępność punktów ładowania w miejscach pracy. Dziś zajmijmy się podróżnymi.
O ile z lotniska korzystają osoby mieszkające w jego pobliżu można założyć, że bateria naładowana w domu przed wyjazdem w drogę na lotnisko wystarczy nam na transfer „do” i potem „z” lotniska.
Zwróćmy jednak uwagę, że lotnisk wcale nie mamy tak dużo. Te z których korzystamy w Polsce obsługują ludność z dość dużego obszaru. Dla przykładu z lotniska we Wrocławiu bardzo często podróżują też mieszkańcy np. z Zielonej Góry, którzy do Wrocławia mają do przejechania blisko 150 km. Dla tych podróżnych brak możliwości doładowania samochodu w czasie kiedy stoi on na parkingowym lotnisku oznacza konieczność dodatkowego postoju w drodze powrotnej do domu. A szkoda bo samochód stał na parkingu wystarczająco długo by nawet ładowarką niewielkiej mocy naładować się do pełna.
Dla tych podróżnych stacja o mocy 7,4 kW lub 11 kW AC jest idealnym rozwiązaniem i wcale nie musi być ulokowana blisko terminala.
Wyjeżdżając na kilka/kilkanaście dni często akceptujemy fakt, że samochód będzie zaparkowany odrobinę dalej. W krajach zachodnich rozwinęła się nawet etykieta stacji ładowania na parkingach długoterminowych. Możesz kupić nawet specjalne etykiety informujące innych użytkowników samochodów o tym czy jesteśmy OK czy nie z tym, żeby odpiąć nasz samochód od ładowarki.
W przypadku osób odbierających lub odwożących bliskich na lotnisko sytuacja jest już inna. Ich samochód nie będzie stał długo na lotnisku. Z naszego prywatnego doświadczenia wynika, że gdy odbieramy kogoś z lotniska lub kogoś tam zawozimy na parkingu spędzamy od kilkunastu minut do maksymalnie godziny. Oczywiście zdarzają się opóźnienia i odwołane loty, ale nie będziemy tu skupiać się na sytuacjach sporadycznych. Kierowca elektryka w czasie do godziny chętniej zaparkuje bliżej terminala i chętniej skorzysta ze stacji Szybkiego Ładowania DC. Taka stacja pozwoli naładować baterie większości samochodów co najmniej do 80% w czasie do godziny.
Z punktu widzenia kierowców samochodów elektrycznych układ gdzie na parkingu przy terminalu lotniskowym stoją choć dwie stacje szybkiego ładowania, a na parkingu długoterminowym co najmniej kilka punktów ładowania AC wydawałoby się sytuacją optymalną.
Sami nie mieliśmy okazji odwiedzić wszystkich polskich lotnisk więc postanowiliśmy do nich zadzwonić. We wszystkich portach lotniczych zapytaliśmy o możliwość ładowania samochodu elektrycznego. Największym i niestety jedynym przyjacielem „Elektryków” okazał się Kraków. Tylko w Porcie Lotniczym w Krakowskich Balicach kierowca samochodu elektrycznego może skorzystać z ładowania. Lotnisko to jest wyposażone w dwie stacje szybkiego ładowania. BRAWO !
W Polsce mamy kilkanaście portów lotniczych obsługujących sporej wielkości kraj europejski. Na kierowców samochodów elektrycznych czekają na polskich lotniskach dwie ładowarki (obie w Krakowie).
Lotnisko w Krakowie, choć posiada stacje ładowania też nie może być stawiane za wzór idealny. Kierowcy z Krakowa narzekają bowiem, że rzeczone dwie stacje ładowania są niestety dość awaryjne. Dodatkowo na tym lotnisku działa korporacja taksówkarska wyposażona w samochody elektryczne (to się chwali). Niestety nie jest dla niej udostępniona żadna dodatkowa stacja ładowania i wszyscy korzystają z tych samych. Aż tłok się robi :) Byłoby wszystkim użytkownikom wygodniej, gdyby taksówkarze w elektrykach mieli "swoje" punkty ładowania na lotnisku.
Sytuacja nie wygląda dobrze i na pewno nie współgra z programami rozwoju elektromobilności. Oczywiście dopłaty do zakupu nowych samochodów elektrycznych, obniżenie akcyzy i inne udogodnienia dla kierowców samochodów elektrycznych wspierają proces elektryfikacji transportu. Bez rozbudowanej infrastruktury ładowania nie będzie to jednak rozwijało się tak sprawnie jak mogłoby.
Każdy administrator parkingu, w tym administratorzy parkingów lotniskowych, powinni brać pod uwagę kierowców „elektryków”. Jest nas coraz więcej i będzie jeszcze więcej !
Jeśli zarządzasz Lotniskiem , Portem Dworcem lub innym podobnym miejscem i wiesz już musisz wyposażyć swoje parkingi w stacje ładowania chętnie pomogą Ci specjaliści ze stacjeladowania.com , którzy na podstawie krótkiej rozmowy dobiorą najlepsze rozwiązanie i poprowadzą przez proces montażu stacji.
Piotr Szymczak: +48 607 893 457
Adam Agacki: +48 881 062 750
kontakt@stacjeladowania.comNIP: 9291981555
REGON: 382302920
Stanisława Moniuszki 16
65-409 Zielona Góra