FAQ – Stacje Ładowania Pojazdów Elektrycznych

STACJE ŁADOWANIA

Najczęściej Zadawane Pytania

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania dotyczące stacji ładowania pojazdów elektrycznych, elektromobilności i ich serwisu. Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie poniżej, skontaktuj się z nami.

Podstawową różnicą jest moc i szybkość ładowania pojazdu, ładowarką z prądem zmiennym (AC) naładujemy samochód wolniej niż ładowarką z prądem stałym (DC).

Do użytku prywatnego najlepiej sprawdzają się małogabarytowe stacje ładowania AC typu wallbox.

Nie, przed wyborem stacji należy upewnić się, że stacja będzie wyposażona w złącza odpowiednie do gniazda, które znajduje się z naszym samochodzie. 

Pozwolenie na budowę nie jest wymagane, natomiast należy zgłosić budowę owej stacji do administracji architektoniczno-budowlanej.

Zgodnie z rozporządzeniem UDT stacje i punkty ładowania stanowiące element infrastruktury ładowania publicznego w zakresie ich bezpieczeństwa i eksploatacji podlegają badaniom technicznym przeprowadzanym przez UDT.

Urząd Dozoru Technicznego po złożeniu wniosku ma 30 dni na jego rozpatrzenie.

Aby zachować sprawność działania stacji ładowania oraz bezpieczeństwo jej funkcjonowania serwis urządzenia powinno wykonywać się raz w roku.

 • Zwiększenie atrakcyjność obiektu
 • Poszerzenie grona klientów
 • Spełnianie najwyższych standardów i oczekiwań gości
 • Posiadanie dodatkowej usługi
 • Promocja i reklama hotelu na mapach dla użytkowników aut elektrycznych

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub na naszym czacie on-line. Sprawdzimy dostępne opcje i dobierzemy najlepsze rozwiązanie dla Państwa potrzeb. 

Maksymalny zasięg samochodu elektrycznego zależy od modelu auta i pojemności akumulatora. Najmniejsze modele przejadą dziś ok. 130 km, średni zasięg większego elektryka, który można przyjąć to od 200 do 400 km. Należy zawsze jednak patrzeć na zasięg  deklarowany przez producenta samochodu oraz uwzględnić czynniki wpływające na zmniejszenie zasięgu takie jak dynamika jazdy, temperatura czy topografia terenu.

Czas ładowania samochodu elektrycznego zależy od rodzaju stacji,  samochodu czy pojemności akumulatora. Na stacjach AC ładujących prądem przemiennym w ciągu godziny możemy przyjąć

Tak, zdecydowanie taniej jest ładować samochód elektryczny w domu z prywatnego wallboxa, niż na komercyjnych stacjach szybkiego ładowania.

Ceny za pobraną kWh na stacjach publicznych wahają się średnio od 1,1 zł do 2,5 zł  w zależności od rodzaju ładowania. Ładowanie na stacjach AC (prądem przemiennym) jest znacznie tańsze, ale też wolniejsze niż na szybkich stacjach DC, które ładują prądem stałam.
Adekwatnie koszt naładowania akumulatora o pojemności 50 kWh może wahać się w zależności od stawki od 55 zł do 125 zł

Koszt ładowania elektryka w domu zależy od stawki jaką płacimy dostawcy prądu na kWh. Dla uproszczenia można przyjąć, że koszt 1 kWh to 0,5 gr, przy baterii o pojemności 50 kWh będzie to koszt zaledwie 25 zł.

W zależności od modelu czy sposobu jazdy, wartości te mogą być bardzo różne. Można na potrzeby szacowanych obliczeń przyjąć, że miejskie auta elektryczne zużywają około 15 kWh/100 km, a większe, elektryczne SUV-y – 20-25 kWh/100 km.

Czas ładowania zależy od:

 • Mocy stacji ładowania.
 • Pojemności akumulatorów.
 • Mocy przetwornicy zainstalowanej w samochodzie
 • Styl jazdy kierowcy (większa dynamika jazdy, większa prędkość  = większe zużycie energii).
 • Temperatura zewnętrzna  (przy mrozach i stale włączonym ogrzewaniu zasięg samochodu może znacząco spadać).
 • Topografia (jazda pod górę zwiększa zużycie energii, natomiast przy zjeździe i hamowaniu możemy ją częściowo odzyskać).

Ładowanie samochodu elektrycznego ze  zwykłego gniazdka jest znacząco dłuższe niż z stacji ładowania, żeby naładować auto do pełna z domowego gniazdka może być potrzebne kilkanaście godzin. Często nie możemy przeznaczyć aż tyle czasu, przez co takie ładowanie jest nieatrakcyjne.

Oczywiście, można samemu zamontować stacje ładowania samochodów elektrycznych. Przestrzegamy, aby prace wykonane były  zgodnie ze sztuką i zaleceniami producenta.

W celu poznania naszej oferty dotyczącej usług dla floty samochodów elektrycznych zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Nasi przedstawiciele szczegółowo omówią z Państwem zakres usługi.

FAQ