Jak ładować samochód elektryczny? – Stacje Ładowania Pojazdów Elektrycznych
20 sty, 23

Jak ładować samochód elektryczny?

Kierowcy samochodów elektrycznych doskonale wiedzą, jakie są dostępne opcje ładowania ich pojazdów. Znają różnice między stacjami szybkiego ładowania a tymi zasilającymi baterie auta elektrycznego w wolniejszym tempie.



A co z osobami, które dopiero planują zakup swojego pierwszego „elektryka”? W naszym najnowszym materiale postanowiliśmy przybliżyć przyszłym użytkownikom tych pojazdów, jak i gdzie ładować? Gdzie szukać ładowarek? Jaką ładowarkę wybrać do użytku domowego?

Nie zabraknie też informacji, co zrobić, gdy bateria w naszym aucie jest słaba, a w najbliższej okolicy nie ma stacji ładowania?

Zapraszamy do oglądania!

Jeśli wolicie zasięgnąć wiedzy na temat sposobów ładowania samochodów elektrycznych czytając, zapraszamy do lektury.

Jakie są rodzaje ładowarek do samochodów elektrycznych?

Głównym podziałem opcji ładowania są stacje typu AC oraz DC.



Czym się od siebie różnią?



Stacje ładowania AC zamiennie nazywane ładowarkami lub wallboxami (w przypadku wersji naściennych) to urządzenia za pomocą, których naładujemy samochód elektryczny prądem przemiennym. Stacje AC doskonale sprawdzają się w miejscach, w których krótki czas ładowania nie jest priorytetem np. parki rozrywki, w których spędzamy kilka godzin, hotele, galerie handlowe itp. Zakres mocy stacji AC to od 3,7 kW do 43 kW. Mogą one występować w wersji jednostanowiskowej jak i dwustanowiskowej.



Stacje ładowania DC (inaczej stacje szybkiego ładowania) to urządzenia, które zapewniają ładowanie prądem stałym o dużej mocy. Stacje DC są idealnym rozwiązaniem dla kierowców w miejscach, w których czas ładowania jest priorytetem np. stacje benzynowe, parkingi przy trasach szybkiego ruchu, autostradach. Dzięki dużej mocy ładowania skracają czas postoju do minimum.  


Jaką stację ładowania wybrać?

Kierowcom, którzy posiadają własne garaże, polecamy stacje typu AC – wallbox. To idealne rozwiązanie dla osób, które każdego dnia mają możliwość podpięcia swojego pojazdu do ładowania, np. wieczorami. Dzięki temu, ruszając rano z domu mamy pełną baterię, a co za tym idzie możemy skorzystać z pełnego, oferowanego przez samochód zasięgu.



Znajdziemy je również w wielu stacjach ładowania dostępnych publicznie. Wyglądają one różnie: mogą być zainstalowane na ścianie budynku, mogą być zawieszone na stojaku lub być stacjami wolnostojącymi. Tego typu punkty ładowania w dużej ilości przypadków mają zainstalowane już w sobie kable. Możemy jednak spotkać też takie, w których występują same gniazda. Musimy być wtedy wyposażeni we własny kabel do ładowania naszego pojazdu.

 



W przypadku stacji AC czas ładowania trwa od kilku do kilkunastu godzin. Jednak są sytuacje, w których w szybki sposób musimy uzupełnić energię w swoim „elektryku”. W takich przypadkach doskonale sprawdzają się stacje DC. Są to punkty ładujące prądem stałym o dużej mocy, co znacząco skraca czas niezbędny na zasilenie baterii w naszym aucie. Znajdziemy je m.in przy trasach szybkiego ruchu. Dzięki temu zwyczajny postój w podróży daje nam możliwość szybkiego zwiększenia zasięgu samochodu elektrycznego.

Co zrobić w sytuacji awaryjnej?

Co jednak w przypadku, gdy nie mamy w swoim zasięgu żadnego punktu ładowania, a bateria w naszym aucie niedługo się wyczerpie? Na szczęście jest na to rozwiązanie.
Na wyposażeniu samochodu znajdziemy zasilacz z jednej strony zakończony wtyczką przeznaczoną do naszego auta, z drugiej klasycznym wtykiem do gniazdka sieci elektrycznej. Jest to ładowanie 1-fazowe, najwolniejsze z dostępnych opcji. Jednak w momencie, gdy brakuje nam energii lub jesteśmy na wyjeździe – możemy skorzystać z tej możliwości, gdy tylko mamy dostęp do gniazdka sieci elektrycznej.


Obejrzyj nasz materiał video!

Każde z powyższych rozwiązań szczegółowo omówiliśmy w naszym filmie. Zachęcamy do oglądania i obserwowania naszego kanału na YT, by na bieżąco być z naszymi nowymi treściami na temat elektromobilności.